Απίστευτο κι όμως αληθινό! Ο Άρης έδωσε... γκολ και φάσεις στον Ολυμπιακό, συνήλθε με την έναρξη του β μέρους, ισοφάρισε και, στη συνέχεια, κυριολεκτικά κατέρρευσε επιτρέποντας στους Πειραιώτες να κάνουν πάρτι...
Ο Άρης έβαλε... δύσκολα στον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Πάρδο στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έχουν τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί σε καταπληκτική κατάσταση, δίνοντας τη λύση με δύο προσωπικά γκολ που «καθάρισαν» τη νίκη των Πειραιωτών και μαζί με άλλο ένα τέρμα του Γιόβετιτς, τους οδήγησαν στο τελικό 4-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.
Κι ενώ στο 53 ο Άρης έδειχνε ικανός για τα πάντα, πίεζε ψηλά, κέρδιζε μπάλες, έβγαζε επιθέσεις, από το 60 κι έπειτα μεταμορφώθηκε. Ήρθε και το 2-1 και... χάθηκε η μπάλα. Μάλιστα, αν ο Φορτούνης δεν έχανε πέναλτι με τη λήξη του 90λεπτου, το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο...

Γήπεδο: Καραϊσκάκης
Γκολ: 21' Μπράμπετς (αυτ.), 62' Ελ Κααμπί, 70' Ελ Κααμπί, 84' Γιόβετιτς / 47' Πάρδο
Δοκάρια: - / 53' Νταρίντα
Διαιτητές:  Μοχάμεντ Αλ-Χακίμ, Φρέντρικ Κλαϊβέρ, Μεχμέτ Κούλουμ, 4ος Διαιτητής: Σπυρίδων Ζαμπαλάς, VAR Ντιέπερνικ - Ψαρής
Κίτρινες: 44' Κίνι, 60' Καμαρά / -
Κόκκινες: - / -
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος (78’ Ντόη), Φρέιρε, Κίνι (74’ Ορτέγα), Έσε, Μαντί, Φορτούνης, Σολμπάκεν (55’ Ποντένσε), Μασούρας (55’ Μπιέλ), Ελ Κααμπί (78’ Γιόβετιτς).
Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Ματαρίτα, Μπράμπετς (37’ λ.τρ. Βέλεθ), Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο (46’ Πάρδο), Νταρίντα, Βερστρέτε (88’ Ζιλ), Σουλεϊμάνοφ (71’ Κάρλσον), Μοντόγια, Μενέντες (71’ Ζαμόρα), Μορόν.