Δεν είχε συνέχεια ο ΠΑΟΚ στις καλές εμφανίσεις εντός και εκτός συνόρων και, χωρίς να το περιμένει κανείς, έχασε, τελικά, με 82-73, από το Λαύριο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Τζαμάνι ΜακΝις, καθώς ο βασικός σέντερ πονούσε στην ποδοκνημική.
Επί της ουσίας το ματς κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 26-14, η ομάδα του Κώστα Μεταξά έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενη με +17 (52-35), κάνοντας πιο εύκολα τα πράγματα στο δεύτερο μέρος, παρά την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι φιλοξενούμενοι για να «επιστρέψουν» στη διεκδίκηση του ματς.
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 75-68 περίπου τρία λεπτά πριν από το τέλος, ωστόσο, το «τρίποντο» του Ντε Τζούλιους έδωσε ξανά διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους. Μπορεί ο Τσιακμάς να «απάντησε» έξω από τα 6.75μ (78-71) στο 1.28΄΄ πριν από το φινάλε, όμως ο Ντε Τζούλιους διατήρησε τη διαφορά...
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 52-35 (ημ.), 71-57, 86-76
Διαιτηρές: Τζιοπάνος-Αγραφιώτης-Τσώνος
Οι συνθέσεις:
Λαύριο (Κώστας Μεταξάς): Μουρ 6, Χέλεμς 12 (2), Ντε Τζούλιους 11, Γκρόμοβς 4, Θόρντον 11 (1), Καστανιέδα 14 (4), Καββαδάς 16, Ζάρας 11 (3), Σπρίντζιος, Παπαδάκης 1, Οικονομόπουλος
ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φλάτεν, Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 22, Τσιακμάς 5 (1), Σχίζας, Φρίντρικσον 13, Μαργαρίτης 10, Αρσενόπουλος, Σωτηρίου, Μπελιάουσκας 23 (5)