Με επιθετικό πλουραλισμό, αποτελεσματική άμυνα και υπεροχή στη ρακέτα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε απόψε, στο PAOK Sports Arena, για την 7η αγωνιστική της Basket League, επί του Αρη με 82-76. Σε ένα ματς που ο «Δικέφαλος» βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με +20 , στο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, αντέδρασαν στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, πλησίασαν μέχρι τους 3 πόντους, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή.
Έναν ακόμη κρίκο στην αλυσίδα των συνεχόμενων νικών που μετράει ως γηπεδούχος απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο του, έβαλε χθες ο ΠΑΟΚ mateco επικρατώντας του Άρη Midea. Φτάνοντας τις επτά σερί, εντός έδρας νίκες σε ματς κανονικής περιόδου ο Δικέφαλος έγραψε ιστορία.
Πρόκειται για το μεγαλύτερο σερί γηπεδούχου –είτε του ΠΑΟΚ mateco, είτε του Άρη Midea- από το 2000 όταν και οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης έπαψαν να μοιράζονται την ίδια έδρα. Το προηγούμενο μεγαλύτερο σερί, ως προς τα ματς της κανονικής περιόδου, ήταν το 5-0 που έκανε πάλι ο Δικέφαλος από την περίοδο 2000-01 μέχρι την περίοδο 2004-05.
Οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στη τρίτη συνεχή επιτυχία τους, σε Ελλάδα και Ευρώπη (σ.σ. προηγήθηκαν οι νίκες απέναντι σε Απόλλων Πατρών, Χάποελ Ιερουσαλήμ), έχοντας κορυφαίους στο παρκέ τους Κένταλ Σμιθ (18 πόντοι, 2 ασίστ), Τζάστιν Αλστον (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Αντριου Χάρισον (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Καταλυτική ήταν η παρουσία, ακόμη, των Μιχάλη Τσαϊρέλη (14 πόντοι), Ελβαρ Φρίντρικσον (12 πόντοι, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).
Τρίτη συνεχή ήττα (μετά από αυτές από τους Παναθηναϊκό, Μπουργκ) υπέστη ο Αρης, ο οποίος μειονέκτησε κάτω από τα καλάθια (35 με 28 ΄ήταν τα ριμπάουντ) και έχασε με τραυματισμό, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, τον εκ των καλύτερων παικτών του στον αγώνα, Ισμαελ Σανόγκο (17 πόντοι, 3 ριμπάουντ). Ξεχώρισαν, επιπλέον, οι Ρομπέρτο Γκάλινατ (19 πόντοι), Βασίλης Τολιόπουλος (15 πόντοι, 3 ασίστ).
Τα δεκάλεπτα: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76
Διαιτητές: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Θεονάς
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Σμιθ 18 (2), Γκίλμορ, Χάρισον 16, Τσιακμάς, Σχίζας, Τσαϊρέλης 14, Φρίντρικσον 12 (2), Μαργαρίτης 2, Αλστον 17, Μπελιάουσκας 3 (1).
Άρης(Γιάννης Καστρίτης): Σλαφτσάκης 8, Σανόγκο 17 (3), Τολιόπουλος 15 (2) (1), Καρ 2, Κατσίβελης 4, Φίλλιος, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 1, Χάρελ 7, Μπάνκστον, Γκάλινατ 19 (2).