Με ένα γκολ του Ντομαγκόι Βίντα στο 59ο λεπτό, η ΑΕΚ ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του Άρη στην OPAP Arena, επικρατώντας 1-0 σε ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της Super League.
Χάρη στους τρεις βαθμούς που κατέκτησε, η πρωταθλήτρια παραμένει στη δεύτερη θέση της κατάταξης, με ένα πόντο διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.
Καλά διαβασμένος ο Άρης, στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού και -κυρίως- να μην υποκύψει στο ασφυκτικό pressing της ΑΕΚ.
Γήπεδο: ΟΠΑΠ Arena
Γκολ: 59' Βίντα / -
Δοκάρια: 38' Μάνταλος / -
Διαιτητές: Μοχάμεντ Αλ-Χακίμ, Μεχμέτ Κούλουμ, Ρόμπιν Βίλντε, 4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης, VAR Φον Μπόκελ - Παπαδάκης, Παρατηρητής Καρατζίκας.
Κίτρινες: 43' Βίντα / 24' Νταρίντα
Κόκκινες: - / -
Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Ελίασον (65΄ Άμραμπατ), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (78΄ Ζίνι), Μάνταλος (65΄ Πιζάρο), Τσούμπερ (65΄ Πόνσε)
Άρης (Βαγγέλης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Ζουλ, Νταρίντα (81΄ Μενέντες), Τζούρασεκ (63΄ Πάρδο), Παναγίδης (58΄λ.τρ. Κάρλσον), Σουλεϊμάνοφ (81΄ Ζαμόρα), Μορόν