Ο 42ος, ιστορικός αγώνας υπεραποστάσεων «Σπάρταθλον», μήκους 245χιλιομέτρων, ολοκληρώθηκε προσφέροντας για ακόμη μια χρονιά, απίστευτες στιγμές συγκίνησης, χαράς, ικανοποίησης και ενθουσιασμού, τόσο στους δρομείς, όσο και στους εθελοντές που συμμετείχαν αλλά και στους λειτουργούς των Ο.Τ.Α. .
Οι θεατές, όχι μόνον από τη Σπάρτη αλλά και σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής είχαν κατακλύσει τα σημεία όπου μπορούσαν να δουν τους αθλητές να περνούν και τους αποθέωναν.

20 οι τερματίσαντες   αθλητές ως τις 11:00!

Με καιρικές συνθήκες να μην αποτελούν ιδανικές για αγώνες υπεραποστάσεων καθώς είχαμε υψηλές θερμοκρασίες, τερμάτισαν 20 δρομείς την διαδρομή των 245,3 χλμ από την Αθήνα στην Σπάρτη ολοκληρώνοντας έτσι με επιτυχία τον δύσκολο  αυτόν άθλο.
Στις 3 πρώτες θέσεις του αγώνα τερμάτισαν: 1ος τερμάτισε ο Έλληνας Φώτης Ζησιμόπουλος (Νο.129)  με χρόνο 20:18;43. Ακολούθησε ο Ουρουγουανός Φερνάντο Μαρτίζεθ (Νο.267) και 3ος ο Γάλλος Ρόμπιν Φλοριάν (Νο.134).
Εντυπωσιακές ήταν και οι επιδόσεις των Ελλήνων δρομέων, ως τώρα έχουν τερματίσει 6 εντός της πρώτης 20αδας.
Πρώτος Έλληνας τερμάτισε ο μεγάλος νικητής του 42ου ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ, Φώτης Ζησιμόπουλος, δεύτερος Έλληνας ο Γεώργιος Λογοθέτης (Νο.296) στην 9η θέση, και τρίτος Έλληνας ο Αλέξανδρος Πιπερίδης  (No.372) ο οποίος τερμάτισε στην 12η θέση της γενικής κατάταξης στην 4η θέση ο Γεώργιος Δημουλάς (Νο.207) και στην 5η θέση και πρώτη Ελληνίδα η Τζο Μαντά (Νο.311) στην 17η γενικής ακολουθούμενη από την Δέσποινα Σημαντράκου (Νο.175) 20η στη γενική.

Δυνατές οι επιδόσεις των γυναικείων συμμετοχών - 5 εντός 20άδας

Στην κατηγορία των γυναικών την πρώτη τριάδα συμπλήρωσαν Φινλανδή Χοκάλα Νόορα 7η στη γενική κατάταξη. Στη 2η και 3η θέση τερμάτισαν, η Ισπανίδα Κάρμεν Μαρία Πέρεζ (Νο.58) και η Νορβηγίδα Λάιν Καλισκάνερ (Νο56) στην 11η και στην 16η θέση της γενικής αντίστοιχα.
Στην κατηγορία των Ελληνίδων αθλητριών ,τερμάτισε 1η η Τζο Μαντά (Νο.311) και 2η η Δέσποινα Σημαντράκου (Νο175).